Oddział Neurochirurgii

Oddział Neurochirurgii rozpoczął działalność w 1973 roku, wraz z uruchomieniem Wojewódzkiego Szpitala Górniczego. Wtedy był to jedyny Oddział Neurologiczno-Neurochirurgiczny w Polsce, przeznaczony dla 68 pacjentów.

Od podstaw zorganizował i przez długie lata kierował oddziałem prof. dr hab. Jerzy Hołyst, oddelegowany z Akademii Medycznej we Wrocławiu. Po odejściu na emeryturę prof. dr hab. Jerzego Hołysta w 2000 roku oddziałem kolejno kierowali: lek. Wojciech Moroń (2000-2003) oraz lek. Adam Druszcz (2003-2009). W 2009 roku kierowanie oddziałem przejął dr hab. Jerzy Słowiński, który przeszedł do ośrodka wałbrzyskiego z Kliniki Neurochirurgii w Sosnowcu (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach).

Na Oddziale zatrudnionych jest siedmiu lekarzy, w tym czterech z II st. specjalizacji z neurochirurgii. Zespołem pielęgniarskim kieruje oddziałowa mgr Lilianna Kopeć.

Oddział Neurochirurgii dysponuje 26 łóżkami, w tym 9 wydzielonymi stanowiskami intensywnego nadzoru pooperacyjnego oraz nowoczesnym blokiem operacyjnym, wyposażonym w wysokiej klasy mikroskop operacyjny z torem wizyjnym i rejestracją video, aspirator ultradźwiękowy (CUSA), wiertarkę szybkoobrotową, mobilny aparat do śródoperacyjnego RTG, oświetlenie ksenonowe, instrumentarium do operacji kręgosłupa z wykorzystaniem implantów i in. sprzęt specjalistyczny.

Zaplecze diagnostyczne, dostępne na miejscu, obejmuje m.in. pracownię tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, angiografii DSA, dopplerowską, histopatologiczną oraz laboratorium analityczne z pracownią mikrobiologiczną.

Na oddziale leczymy pacjentów ze schorzeniami:

- mózgu (guzy, tętniaki, naczyniaki, urazy głowy, wady wrodzone, torbiele, wodogłowie),
- kręgosłupa (dyskopatia lędźwiowa, dyskopatia szyjna, choroba zwyrodnieniowa, złamania, niestabilność, nowotwory),
- nerwów obwodowych (stany po urazach, zespoły cieśni kanału nadgarstka, kanału nerwu łokciowego i in.).

Pacjenci ze stanem nagłym są przyjmowani niezwłocznie w ramach stale pełnionego dyżuru neurochirurgicznego. Pacjenci zakwalifikowani do operacji w trybie planowym mają wyznaczany termin przyjęcia do Oddziału.

Wykorzystujemy zaawansowane, małoinwazyjne techniki leczenia chorób naczyniowych mózgu metodą wewnątrznaczyniową (endowaskularną). Przeprowadzamy embolizacje tętniaków i naczyniaków mózgu, w tym z tzw. remodelingiem tętniaka z zastosowaniem stentów. W przypadku zwężenia tętnic szyjnych w odcinku przedczaszkowym, wszczepiamy do światła tętnicy stenty naczyniowe.

Pacjentom z przewlekłym zespołem bólowym kręgosłupa i uporczywymi bólami korzeniowymi kończyn dolnych, zwłaszcza po przebytych wcześniej licznych operacjach kręgosłupa, oferujemy wszczepienie stymulatora rdzenia kręgowego.

W neuralgii nerwu trójdzielnego (rwa twarzowa) jako jedyni w kraju stosujemy  małoinwazyjną metodę mikrokompresji balonem zwoju nerwu trójdzielnego.

 

BEZPŁATNE BADANIA MAMMOGRAFICZNE

Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 roku życiaKontakt

Specjalistyczny Szpital im. dr Alfreda Sokołowskiego
  • Ul. Sokołowskiego 4
  • 58-309 Wałbrzych
  • Centrala telefoniczna: 74 64 89 742
  • Rejestracja do poradni: 74 64 89 679
  • Sekretariat dyrektora: 74 64 89 600

Newsletter

/oddzial-neurochirurgii