Konfrencja prasowa

12 października 2012

W środę, 17 października w Wałbrzychu, będą gościć prof. Brian Butler oraz prof. Walter H. Grant - eksperci ze światowej sławy ośrodka leczenia nowotworów w szpitalu The Methodist International Hospital w Houston w Texasie.

Goście przedstawią najnowsze wyniki badań w leczeniu nowotworów, radioterapii, terapii genowej oraz możliwości zastosowania technik wizualizacji komputerowych i aplikacji rozwiązań multimedialnych w medycynie.

Spotkanie dla dziennikarzy odbędzie się w środę, 17 października o godz. 13.00 w sali na terenie Specjalistycznego Szpitala im. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

W dniach 14  - 18 października będą gościli w Polsce: prof. Brian Butler oraz prof. Walter Grant

z The Methodist International Hospital w Houston w Texasie. Eksperci odbędą cykl spotkań oraz wykładów dla lekarzy onkologów i radioterapeutów w Koszalinie i Wałbrzychu, odwiedzą także centrum leczenia nowotworów w Łodzi.


„Dzięki umowie podpisanej z The Methodist International Hospital w Teksasie polscy lekarze zyskali dostęp do najnowocześniejszych światowych metod leczenia nowotworów, mogą także wymieniać doświadczenia z ekspertami z wiodącego ośrodka onkologii i radioterapii w Stanach Zjednoczonych" - powiedział dr n.med. Maciej Kowalski, Prezes Euromedic Onkoterapia.


Goście Euromedic Onkoterapia mają przygotowany bogaty program wizyty w Polsce:
w poniedziałek, 15 października w Koszalinie wygłoszą wykład dla studentów medycyny i fizyki, odwiedzą również wiodący ośrodek leczenia nowotworów w Łodzi oraz poprowadzą warsztaty dla lekarzy radioterapeutów w Wałbrzychu.


„Ta wizyta to kolejny ważny krok w rozwoju współpracy naszych instytucji. Po otwarciu ośrodków
w Poznaniu, Koszalinie i Wałbrzychu przygotowujemy się do otwarcia kolejnego centrum w Otwocku
i mamy nadzieję, że techniki leczenia, jakie przedstawią nasi goście będą inspirujące i cenne dla naszych lekarzy. Jesteśmy ciekawi wyników badań nad wdrożeniem najnowszych technik multimedialnych oraz ich zastosowania w medycynie. Trójwymiarowy model organów człowieka, nad którym pracuje prof. Butler to jedno z przełomowych osiągnięć medycyny XXI wieku"
- dodał prezes Kowalski.


http://www.methodisthealth.com/PlatosCave


Plato1s CAVETM - „Jaskinia Platona" to metafora dla centrum innowacyjnej wizualizacji, jakie działa
w szpitalu Methodist. CAVE to akronim od angielskiego Computer Augmented Virtual Environment. Wyniki badań uzyskanych przy zastosowaniu tradycyjnych metod diagnostyki obrazowej takich jak: tomografii komputerowej (CT), rezonansu magnetycznego (MRI) oraz pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) są przez ekspertów ośrodka Methodist poszerzane o grafikę i rozwiązania rodem z gier komputerowych, czujniki ruchu oraz inne innowacyjne rozwiązania multimedialne. Dzięki temu zostaje opracowany indywidualny trójwymiarowy obraz narządów konkretnego pacjenta, co pozwala na bardziej dokładne określenie położenia nowotworu, jego rozmiaru i specyfiki. Ta metoda pozwala lepiej dostosować metody leczenia, zmniejszyć poziom komplikacji, zapobiec niepotrzebnym działaniom chirurgicznym, a przez to skrócić czas pobytu pacjenta w szpitalu.


Prof. Brian Butler ze szpitala Methodist, jednocześnie jeden z najbardziej uznanych na świecie autorytetów w zakresie radioterapii, dodaje: „Jako The Methodist International Hospital i część Texas Medical Center - największego na świecie kompleksu medycznego - zobowiązaliśmy się do zapewnienia pacjentom Euromedic Onkoterapia w Polsce najnowszych światowych standardów leczenia w połączeniu z najlepszymi metodami opieki i wsparcia dla pacjentów. Współpracujemy z lekarzami z Polski na bieżąco on-line, spotykamy sie na wideo konferencjach, ale z doświadczenia wiemy jak ważne są spotkania
i rozmowy osobiste, a nie tylko wirtualne".


Dr n.med. Maciej Kowalski, Prezes Euromedic Onkoterapia podkreśla: „W przypadku placówek onkologicznych zarządzanie, w tym wypracowanie odpowiednich procedur, ma priorytetowe znaczenie. Pozwala m.in. na efektywne planowanie terapii i skrócenie oczekiwania na leczenie, a  - jak doskonale wiemy - w przypadku walki z nowotworami czas liczy się przede wszystkim. Niestety standardy  obowiązujące w Polsce w wielu przypadkach uniemożliwiają rozwój placówek radioterapii".


Skuteczna walka z chorobą nowotworową jest możliwa, niezbędne są jednak: zwiększenie dostępności pacjentów do procedur radioterapeutycznych i poprawa jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych
w zakresie nowoczesnej radioterapii -  cele te zostały dostrzeżone i umieszczone w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych, który będzie realizowany do 2015 r.1.


Prezes Euromedic Onkoterapia podkreśla: „Nasza umowa zdecydowanie przyczynia się do zwiększenia dostępu do standardów terapeutycznych obowiązujących na świecie. Jednocześnie już dziś możemy potwierdzić, że pacjenci centrów Euromedic przyjmowani są na bieżąco i nie muszą czekać
w wielotygodniowych kolejkach. Radioterapia w naszych placówkach jest - dla pacjentów ubezpieczonych - bezpłatna."


Centrum jest wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, który również mógłby być wykorzystany
do najnowszych metod leczenia takich jak: IMRT - metody uznawanej za najbardziej zaawansowaną
w precyzyjnym i oszczędzającym zdrową tkankę napromienianiu nowotworów.


Prof. Iwona Gisterek,  dyrektor Międzynarodowego Centrum Onkoterapii w Koszalinie zwraca uwagę: „Pacjenci rzadko kiedy zdają sobie sprawę, że najbardziej czasochłonnym elementem radioterapii jest precyzyjne planowanie". Planowanie odbywa się w Zakładzie Fizyki Medycznej. Fizyk medyczny przygotowuje indywidualny plan leczenia dla każdego pacjenta. Plan ma na celu także ochronę przed promieniowaniem narządów zdrowych, które nie wymagają leczenia. Prof. Gisterek  kontynuuje: „Teraz, dzięki umowie, w określonych przypadkach nasi pacjenci będą korzystać z doświadczenia lekarzy
z Houston".


Informacje dodatkowe opracowane na podstawie Raportu na temat stanu radioterapii w Polsce, marzec 2012 -  Prof. dr hab. med. Marian Reinfuss,  dr n. fiz. Edward Byrski we współpracy
z dyrektorami ośrodków onkologicznych, kierownikami zakładów radioterapii oraz Departamentem Polityki Zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia:


Łączna liczba pacjentów leczona w ośrodkach onkologicznych w Polsce w 2011 r. -  75 879.


Według danych ESTRO i OECI radioterapia ma zastosowanie u ok. 70% pacjentów w trakcie całego przebiegu choroby nowotworowej. Oznacza to, że w najbliższych latach w Polsce, radioterapii będzie wymagało rocznie, co najmniej 100 000 chorych. W chwili obecnej napromieniowaniem leczonych jest prawie 76 000 chorych.


Mimo zdecydowanej poprawy sytuacji w ostatnich latach podstawowym problemem polskiej radioterapii jest nadal ograniczona dostępność i zbyt długi okres oczekiwania pacjentów na rozpoczęcie leczenia, wynikające z braków w wyposażeniu sprzętowym.


Odsetek chorych wyleczonych z choroby nowotworowej jest w Polsce wyraźnie niższy (35%) niż
w krajach zachodnioeuropejskich i USA (50%), główna przyczyna to większy stopień zaawansowania choroby nowotworowej w momencie rozpoznania oraz utrudniony dostęp do specjalistycznego leczenia onkologicznego, w tym zwłaszcza do radioterapii
.

 

Najnowsze aktualności

2024-03-18
INFORMACJA DLA SPONSORÓW BADAŃ KLINICZNYCH / FIRMY CRO
2023-06-26
PRAWO ATOMOWE

PRAWO ATOMOWE

2022-10-05
KONSORCJUM
2022-09-20
Badania płatne

Badania płatne