Szpital bez bólu

11 czerwca 2010

W środę 09 czerwca 2010 r. odbyło się w bibliotece szpitala szkolenie dla lekarzy i pielęgniarek Oddziałów Zabiegowych i Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii np.: ,,Leczenie bólu pooperacyjnego." Szkolenie zorganizowane było przez firmę Bristol -Myers Squibb partnera projektu ,,Szpital bez bólu '' którego organizatorem jest Polskie Towarzystwo Badania Bólu.

Szkolenie poprowadził dr n. med. Piotr Garba Ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu, posiadającego certyfikat ,,Szpital bez bólu.''

Szkolenie obejmowało następujące zagadnienia :

  1. Definicja i patofizjologia bólu

  2. Konsekwencje źle uśmierzanego bólu pooperacyjnego

  3. Metoda uśmierzania bólu pooperacyjnego - analgezja multimodalna:

- Leczenie farmakologiczne

- Techniki podawania leków

- Schematy wyboru leków

- Techniki znieczulenia miejscowego

- Objawy niepożądane

4. Informowanie pacjentów o możliwościach postępowania w bólu pooperacyjnym

5. Omówienie przykładowej dokumentacji medycznej monitorującej ból pooperacyjny

u pacjentów w oddziałach zabiegowych.

Lista szpitali posiadających certyfikat Szpital bez bólu stale się powiększa, obecnie 63 placówki posiadają certyfikat. Szpitale, które przystąpiły do projektu certyfikacji ,, Szpital bez bólu '' zapewniają pacjentom wyższy standard uśmierzania bólu pooperacyjnego, niż szpitale nieuczestniczące w projekcie.

Projekt certyfikacji szpitali ,, Szpital bez bólu '' jest wspólną inicjatywą Polskiego Towarzystwa Badania Bólu oraz Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.

O certyfikat może się starać każdy szpital lub pojedynczy oddział nie ma znaczenia czy jednostka jest publiczna, czy prywatna. Placówka zgłasza swój udział wypełniając stosowny formularz, po czym przystępuje do realizacji kryteriów w oparciu o które przyznawany jest certyfikat.

Kryteria te to :

  • uczestnictwo personelu medycznego (lekarze anestezjolodzy, lekarze różnych specjalności zabiegowych oraz pielęgniarki ) w szkoleniu z zakresu uśmierzania bólu pooperacyjnego

  • prowadzenie regularnego ( co najmniej 4 razy na dobę) pomiaru natężenia bólu

  • informowanie pacjentów, przed zabiegiem o możliwościach i metodach uśmierzania bólu pooperacyjnego.

  • prowadzenie dokumentacji dotyczącej pomiarów bólu i zastosowanego postępowania, zgodnego z zaleceniami i rekomendacjami uśmierzania bólu.

  • monitorowanie i zgłaszanie ewentualnych działań niepożądanych leków przeciwbólowych do Regionalnego Ośrodka Monitorowania Działań Niepożądanych Leków.

Jeśli kryteria zostały już spełnione placówka, która od co najmniej 3 miesięcy prowadzi karty dokumentacji postępowania przeciwbólowego może wystąpić z wnioskiem do Komisji Certyfikującej o przeprowadzenie kontroli, którą przeprowadza komisja powołana przez PTBB i pozostałych organizatorów projektu . Podczas posiedzenia przedstawiciele placówki ubiegającej się o certyfikat prezentują Członkom Komisji dowody spełniania kryteriów m.in. listy uczestników szkoleń z podpisami, dokumentację medyczną dotyczącą monitorowania bólu, materiały informacyjne dla pacjentów. Po przeprowadzonej rozmowie Członkowie Komisji Certyfikacyjnej decydują o przyznaniu certyfikatu ,, Szpital bez bólu'' Jeśli decyzja jest pozytywna certyfikat jest przyznawany na okres 3 lat, a o jego przedłużeniu zadecyduje kolejna kontrola.

Przyznawanie certyfikatów ,,Szpital bez bólu'' ma za zadanie motywowanie szpitali do wprowadzenia zmian, które przyczyniają się do poprawy komfortu pacjentów poddanych zabiegom operacyjnym i jednocześnie porządkują procedury związane z uśmierzaniem bólu pooperacyjnego. Wdrożenie przez placówkę procedur oceny skutecznego uśmierzania bólu wg nowych obowiązujących standardów CMJ jest wysoko oceniane podczas Wizyty Akredytacyjnej.

materiał przygotowała

Grażyna Mizera

 

 

 

Najnowsze aktualności

2024-03-18
INFORMACJA DLA SPONSORÓW BADAŃ KLINICZNYCH / FIRMY CRO
2023-06-26
PRAWO ATOMOWE

PRAWO ATOMOWE

2022-10-05
KONSORCJUM
2022-09-20
Badania płatne

Badania płatne