Specjalistyczny Szpital
im. dra Alfreda Sokołowskiego
w Wałbrzychu
Pokaż menu

O nas - ZAKŁAD CENTRALNEJ STERYLIZACJI

Przyjmowanie, wydawania narzędzi od poniedziałku do piątku:

  •  07:00 - 09:00
  • 13:00 - 15:00
  • 18:00 - 20:00

Godziny przyjmowania i wydawania narzędzi w sobotę, niedziele i święta:

  • 19:00 - 21:00

Godziny pracy: mieszalnia płynów dezynfekcyjnych

A          07:00 - 21:00

B/C       07:00 - 14:00

     Sterylizatornia to taka część szpitala, której istnienia pacjenci często nie zauważają. Po prostu nie zastanawiają się, skąd w salach zabiegowych biorą się zestawy szczelnie zapakowanych narzędzi. A szkoda, ponieważ to właśnie od sprawnej pracy sterylizatorni zależy funkcjonowanie Bloku Operacyjnego, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, oddziałów zabiegowych i innych komórek organizacyjnych szpitala. Nie do wszystkiego możemy użyć sprzętu i wyrobów jednorazowego użytku, dlatego tak ważne jest miejsce, do którego chcemy teraz Państwa zaprosić.

 

      Nasz Zakład Centralnej Sterylizacji został oddany do użytku w grudniu 2013  roku. Znajduje się bezpośrednio pod Blokiem Operacyjnym. To miejsce, które imponuje nowoczesnością. Wyposażone jest w urządzenia myjąco-dezynfekujące i sterylizujące, a także: myjkę ultradźwiękową, zgrzewarki rotacyjne oraz system komputerowej rejestracji procesów.  Jednym słowem są tu wszystkie urządzenia, niezbędne do przeprowadzania procesów dekontaminacyjnych wg najwyższych standardów medycznych i norm.

   Codziennie przez Zakład Centralnej Sterylizacji przechodzą setki pojedynczych narzędzi
i wieloelementowych zestawów. Każdą część, aby znów mogła służyć w czasie zabiegu, trzeba poddać skomplikowanemu, wieloetapowemu procesowi mycia, dezynfekcji i sterylizacji.

Narzędzia po użyciu przywożone są do tzw. części brudnej sterylizatorni, tutaj poddane wstępnemu  myciu i w myjni ultradźwiękowej, rozkładane na sita, niekiedy rozmontowywane. Następnie trafiają do nowoczesnych myjni - dezynfektorów przelotowych, w których odbywa się właściwe mycie i dezynfekcja narzędzi.

Po zakończonym procesie mycia i dezynfekcji narzędzia trafiają na stronę czystą, gdzie odbywa się kompletowanie i pakowanie pojedynczych narzędzi oraz zestawów operacyjnych. Każdy pakiet jest oznaczony etykietą identyfikacyjną z odpowiednim kodem kreskowym.

Narzędzia, w zależności od specyfiki są sterylizowane w sterylizatorach parowych lub jeśli nie mogą być poddawane działaniu wysokiej temperatury w obawie przed uszkodzeniem
i odkształceniem
(o czym zawsze decyduje producent wyrobu medycznego), trafiają do niskotemperaturowego sterylizatora (plazmowego) z nadtlenkiem wodoru jako czynnikiem sterylizującym.

Wysterylizowane, zapakowane i oznaczone w identyfikowalne etykiety wyroby medyczne czekają w strefie sterylnej na dostarczenie na Blok Operacyjny lub na oddziały, czy  do szpitalnych gabinetów zabiegowych.

Personel Centralnej Sterylizacji to wykwalifikowany i zgrany zespół. Ktoś, kto tu pracuje, musi łączyć wiedzę pielęgniarki operacyjnej z dokładnością osoby odpowiedzialnej za sterylność,
a do tego znać się
na mechanice i budowie całego instrumentarium, dekontaminuje się bowiem i konserwuje ruchome oraz modułowe części wielu narzędzi  Dlatego pracownicy centralnej sterylizatorni stale dokształcają się i podwyższają swoje kwalifikacje zawodowe.

Każde narzędzie należy sprawdzić pod względem czystości, naoliwić, ocenić sprawność. Nie od razu można stanąć przy pakowaniu, bo choć każdy zestaw jest dokładnie opisany, to trzeba na wyrywki odróżniać pęsety anatomiczne od chirurgicznych, wiedzieć jak wygląda hak powłokowy mały, a jak hak Farabeufa, jakich narzędzi używa ortopeda, a jakich okulista. To tylko mały przykład. Aby bezbłędnie kompletować zestawy potrzebne do poszczególnych zabiegów, trzeba doświadczenia, wiedzy i praktycznych umiejętności.

Wszystkie etapy przygotowania narzędzi, wyrobów medycznych i materiałów są monitorowane i dokumentowane za pomocą systemu komputerowej rejestracji procesów. Co to znaczy? Specjalny system komputerowy pozwala dokładnie kontrolować cały proces dekontaminacji, bo każde narzędzie czy zestaw ma indywidualny kod kresowy. Dzięki temu można dokładnie prześledzić obieg narzędzia: od sali operacyjnej i pacjenta, aż do powtórnego zainicjowania procesu dekontaminacji wraz ze  sterylizacją. To także swoisty wentyl bezpieczeństwa umożliwiający sprawdzenie, czy wszystkie narzędzia wróciły po zabiegu na swoje miejsce.

Cykl obiegu mycia, dezynfekcji i sterylizacji narzędzi zajmuje mniej więcej 5 - 6 godzin pracy. Dotrzymywanie wszelkich standardów wymaganych dla tego typu procesów jest niepodważalne. Tu niczego nie można przyspieszyć - chodzi przecież o bezpieczeństwo pacjentów.

Z dumą więc prezentujemy Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001: 2015

Sterylizatornia to dla drobnoustrojów swoista szpitalna zapora ogniowa. Warto o tym pamiętać, bo bez tego nieznanego dla pacjentów miejsca nie można byłoby przeprowadzać zabiegów
i leczyć chorych.

W Zakładzie Centralnej Sterylizacji wyodrębnione są trzy strefy: brudna, czysta i sterylna. Każda ze stref to osobne pomieszczenie oddzielone tzw. śluzą przeznaczoną do zmiany odzieży oraz obuwia. Wszystkie pomieszczenia są utrzymywane w szczególnej czystości. Kilka razy
w ciągu dnia myte oraz dezynfekowane są podłogi i powierzchnie dotykowe,
a doskonale wyszkolony personel dba o częste mycie oraz dezynfekcję rąk.

Pierwszą ze stref jest strefa brudna. Przeznaczona jest do przyjęcia sprzętu po wstępnej dezynfekcji, która odbywa się na oddziałach szpitala. Początkowym etapem jest mycie
i dezynfekcja  manualne, następnie narzędzia umieszczane są myjniach - dezynfektorach. Po zakończonym procesie mycia i dezynfekcji materiały trafiają do strefy czystej, gdzie są sprawdzane pod kątem sprawności, czystości, czy nie są uszkodzone oraz wykonywane są testy funkcyjne. Po skompletowaniu i zapakowaniu narzedzia i zestawy poddawane są odpowiedniej metodzie sterylizacji nisko - lub wysokotemperaturowej. W magazynie wyrobów sterylnych (strefie sterylnej) odbywa się przyjęcie sprzętu ze sterylizatorów po zwolnieniu prawidłowego procesu i wydaniu sprzętu sterylnego na Blok operacyjny do magazynu windą czystą
w zamkniętych szafach.
Wyroby z oddziałów czekają w magazynie sterylnym  na wydanie do klienta (kontrachenta).

Usługa sterylizacji przeznaczona jest dla całego szpitala, każdy oddział i każda komórka organizacyjna szpitala, które posiada materiały oraz narzędzia wymagające sterylizacji, ma możliwość, a nawet obowiązek oddania ich do Centralnej Sterylizatorni celem reprocesowania. Materiały wymagające sterylizacji trafiają również z wielu poradni POZ np. z poradni stomatologicznej. Dodatkowo usługi sterylizacji świadczone są komercyjnie dla lekarskich gabinetów prywatnych, kosmetycznych, czy salonów urody. Zakład Centralnej Sterylizacji jest miejscem o szczególnym znaczeniu dla szpitala, a obieg materiałów sterylnych to jeden
z podstawowych procesów, zapewniających jego prawidłowe funkcjonowanie. Skuteczny system sterylizacji to istotny element bezpieczeństwa medycznego i sanitarnego dla pacjentów i personelu.

Sprzęt medyczny wielokrotnego użytku oddawany do Zakładyu Centralnej Serylizacji po raz pierwszy musi posiadać instrukcjię producenta, na podstawie której ustalany przebieg i długość metody mycia, dezynfekcji oraz sterylizacji.

Przyjmujemy go godzinach od 07:00 do godziny 14:00, ponieważ musimy zapoznać się
z instrukcją w języku polskim i móc wprowadzić nowy sprzęt do systemu komputerowego.

Proces ten dotyczy:

  • zestawów narzędziowych,
  • pojedynczych narzędzi chirurgicznych oraz innych wyroów medycznych
  • artykułów medycznych: gumowych, lateksowych i silikonowych,

Wszystkie procesy są rutynowo monitorowane (metodami chemicznymi, fizycznymi
i biologicznymi), dokumentowane i archiwizowane.

Zakład Centralnej Sterylizacji posiada trzy odrębne strefy robocze, co gwarantuje zachowanie ruchu postępowego materiału/sprzętu medycznego od punktu przyjęcia materiału/sprzętu skażonego do wydania materiału/sprzętu sterylnego.

Podział stref:

  • Strefa brudna: przyjęcie materiału/sprzętu skażonego, jego segregacja,

mycie i dezynfekcja.

  • Strefa czysta: kontrola, konserwacja, kompletowanie i pakowanie materiału/sprzętu, załadowanie sterylizatorów.
  • Strefa sterylna: rozładownie sterylizatorów, magazynowanie i ekspedycja materiału/sprzętu sterylnego.
  • Śluzy międzystrefowe oraz magazynk,i szatnia i pomieszczenie socjalne.

Wyposażenie:

  • jedna myjka ultradźwiękowa,
  • jedna myjnia - dezynfektor duża do pojemników kontererów, wózków transportowych oraz obuwia
  •  trzy przelotowe myjnie - dezynfektory, w których dezynfekcja odbywa się przy użyciu środka chemicznego lub temperatury 90 C°w czasie 5. minut
  •  jedna suszarka do wyrobów medycznych
  • cztery zgrzewarki rotacyjne
  • trzy przelotowe sterylizatory ośmio - wsadowe  (czyli o pojemności 8 STE) wysokotemperaturowe do sterylizacji parą wodną w temp. 121°C  przez 20  minut lub 134°C przez 5 minut oraz 134°C przez 18 minut (program prionowy)
  • przelotowy sterylizator niskotemperaturowy  na nadtlenek wodoru, zwany potocznie „plazmą”

Personel

 

     Zakład Centralnej Sterylizacji to wydzielona komórka szpitala, której zadaniem jest dekontaminacja, sterylizacji sprzętu medycznego przedewszyskim z Bloku Operacyjnego i nie tylko. Zadania te wykonuje 18-osobowy zespół składający się
z techników sterylizacji medycznej
, posiadających wszelkie kwalifikacje potrzebne do wykonywania czynności zawodowych oraz jednej pielęgniarki i operatora. Kierownikiem  Zakładu Centralnej Sterylizatorni jest Pani Anna Roksana Grabowska – w trakcie nauki na studiach podyplomowych Epidemiologii z nadzorem nad zakażeniami.  Zastępcą kierownika jest pielęgniarka dyplomowana Urszula Kluska. Personelem dodatkowym pani salowa oraz pani sprzątająca. Centralna Sterylizatornia przyjmuje również uczniów i studentów na praktyczną naukę zawodu.

 W Mieszalni Płynów Dezynfekcyjnych pracuje trzech panów na ul. Sokołowskieg i jeden pan na ul. Batorego.

 

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Dz. U. z 2024 r. Poz. 799
  • Ustawa z dnia 7 kwietnia 2022 o wyrobach medycznych. Dz.U.2022 poz. 974.
  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych (Medical Devices Regulation – MDR).
  • Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, Dz. U. z 2021 r. Poz. 2069.
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2010 r. w sprawie sposobu dokumentowania realizacji działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych oraz warunków i okresu przechowywania tej dokumentacji Dz.U.2010 nr 100 poz. 645
  • Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych, Dz.u. 2023 poz. 1972.
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, Dz.U. 2019 poz.595.
  • Ogólne wytyczne dla podmiotów wykonujących procesy dekontaminacji, w tym sterylizacji wyrobów medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz innych czynności, podczas których może dojść do przeniesienia choroby zakaźnej lub zakażenia
  • Stowarzyszenie Higieny Lecznictwa, Polskie Stowarzyszenie Sterylizacji Medycznej, Narodowy instytut Leków, Wydanie II, 2017 r.
  • Dekontaminacja wyrobów medycznych - kompendium wiedzy. Polskie Stowarzyszenie Sterylizacji Medycznej. Wydanie II poprawione, marzec 2023.
  • Instrukcja obsługi sterylizator parowy.
  • Instrukcja obsługi myjnia - dezynfektor automatyczna.